22 / 06 / 2016
Πώς μπορώ να υπολογίσω τι κατανάλωση έχει το κλιματιστικό μου σε ρεύμα;
![Πώς μπορώ να υπολογίσω τι κατανάλωση έχει το κλιματιστικό μου σε ρεύμα;](https://ac.inv-static.com/images/blog/FAQ/pos-mporo-na-ypologiso-ti-katanalosi-exei-to.jpg)
Η κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος είναι άμεσα συνδεδεμένη με τις ώρες λειτουργίας του κλιματιστικού. Αν το κλιματιστικό μας είναι συμβατικό (ON-OFF) η κατανάλωση του είναι περίπου ίση με την απορροφούμενη ισχύ του επί τις ώρες λειτουργίας του συμπιεστή επί την χρέωση της ΔΕΗ ανά κιλοβατώρα. Αν το κλιματιστικό είναι τύπου Inverter ο παραπάνω υπολογισμός είναι πιο δύσκολος διότι η απορροφούμενη ισχύς του μηχανήματος μεταβάλλεται ανάλογα με την συχνότητα λειτουργίας του συμπιεστή.